Kardiologie

Kardiologie

Četnost výskytu onemocnění srdce a dýchacích cest u psů a koček se stále zvyšuje. Ačkoliv příčiny tohoto vývoje nebyly zatím nijak hlouběji zkoumány, je velmi pravděpodobné, že mezi hlavními stojí: prodlužující se délka života psů a koček a vzrůstající podíl čistokrevných plemen. 

Srdeční nemoci můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin, i když jejich rozdělení není úplně jednoduché. První z nich označujeme jako vrozené srdeční vady. Ty si může představit jako tvarově abnormálně vyvinuté srdce, včetně postižení z něho vycházejících velkých cév. Sem patří neuzavřené srdeční přepážky, zachovalé struktury z dob plodového vývoje (např. otevřená Botalova tepenná dučej), anomálie cév (zúžení – stenosy), chybně vyvinuté chlopně (jejich stenosy, nedomykavosti, dysplasie).

Druhou skupinu označujeme jako získaná onemocnění, i když v mnoha případech je jejich podstata genetická. Do této skupiny patří nejčastější srdeční onemocnění psů, dystrofie cípatých chlopní. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním deformitám na cípech nejčastěji síňokomorových chlopní a následně jejich nedomykavosti, která vede k srdečnímu selhání. Dalšími typy onemocnění z této skupiny je postižení srdečního svalu, označované jako kardiomyopatie. U psů se jedná o například kardiomyopatii dilatační (DCM), u koček o hypertrofickou (HCM), případně o komplikovanější typy, označované jako nezařazené kardiomyopatie. Podstatou těchto onemocnění je porucha struktur svalových buněk, která vede k degeneraci srdečního svalu, způsobující jeho zeslabení (DCM), případně zesílení (HCM). Takový sval není schopen podávat dostatečný výkon, což vede opět k selhání srdce. Populární infarkt myokardu, resp. ischemická choroba srdeční, tak časté onemocnění srdce lidí, se u psů a koček v podstatě nevyskytuje. 

Specifickou oblastí srdeční patologie je nepravidelnost srdečního rytmu, arytmie. 

Nezanedbatelnými skupinami nemocí srdce jsou také postižení perikardu – blány, která srdce pokrývá, a nádorová onemocnění. 

K diagnostice srdečních chorob používáme mnoho vyšetření, není totiž žádné jedinečné, které by umělo srdeční patologii komplexně popsat. Proto potřebujeme:

 1. Rentgen (RTG) hrudníku
 2. Echokardiografii (ECHO) – specifický typ sonografické vyšetření srdce
 3. Elektrokardiografii (EKG) – jedinečné vyšetření pro popis srdečních arytmií
 4. Monitorování srdečního rytmu (Holter EKG)
 5. Vyšetření krve – jak pro diagnostiku, tak pro sledování léčby.
 6. Katetrizace cévního řečiště a srdečních dutin

Kardiologie je v poslední době velmi bouřlivě se vyvíjející obor. Došlo k rozvoji diagnostických metod (ECHO), objevu a rozšíření nových léků (pimobendan), vypracování či rozšíření nových intervenčních metod (balonková plastika chlopní, katetrizační uzávěra PDA)

I přes zmiňované úspěchy bohužel zůstává specifikem veterinární kardiologie velmi malé procento nemocí, které jde vyléčit úplně. Drtivé většině pacientů se snažíme pomoci ve smyslu prodloužení jejich života při zachování jeho dobré kvality. Tato úsilí je však velmi náročné – a to jak pro veterinární personál, tak, a to zejména, pro majitele pacientů.

Základní těžiště v kardiologii v současnosti jsou:

 1. Preventivní vyšetření u plemen predisponovaných k specifickým nemocem (např. Kavalír King Charles Španěl – dystrofie cípatých chlopní, dobrman – dilatační kardiomyopatie, mainská mývalí kočka, britská kočka – hypertrofická kardiomyopatie apod.)
 2. Diagnostika a léčba pacientů se srdečním onemocněním v různém stupni srdečního selhání.

Naše pracoviště v oboru kardiologie funguje jako druhosledové, ošetřujeme pacienty referované z jiných pracovišť. Jsme schopni nabídnout veškeré základní diagnostické metody. A to jednak proto, že máme vyspělé přístrojové vybavení, jednak proto, že dbáme na odborný rozvoj našich veterinárních lékařů i veterinárních asistentů.

Provádíme základní chirurgické výkony (uzávěra patentního ductus arteriosus, perikardektomie). Implantujeme kardiostimulátory. Provádíme intervenční katetrizační zákroky, jako například balónkové plastiky chlopní. Jsme schopni nabídnout i katetrizační uzávěru PDA. 

 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že je vám známo, že je vaše zvíře alergické na některé preparáty, informujte nás prosím sami a předem. V případě, že jste vy sami alergičtí na některé látky, se kterými u nás můžete přijít do styku (např. jódové desinfekční látky), také nás nezapomeňte včas informovat. Můžete tak předejít velmi nepříjemným komplikacím.

| DALŠÍ RADY |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.