Dermatologie

Dermatologie

Kožní nemoci jsou v naší nemocnici řešeny od počátku a tento obor je základním pilířem naší péče. Dermatologie stále prochází výrazným vývojem a přináší nové možnosti léčby.  Je totiž zajímavý pro veterinární farmaceutické firmy z důvodu řešení většinou chronických problémů, které majitelům a jejich miláčkům činí zjevné potíže a zároveň eliminace velmi přizpůsobivých zevních parazitů vyžaduje stálou inovaci.   

Garant oboru: MVDr. J. Šeflová.

 

Přehled:
Dermatologie je specializovaný obor medicíny zabývající se onemocněním kůže a kožních derivátů (drápy, uši, nosní houba).  Kůže je důležitým orgánem tvořící povrch těla, hlavní funkcí je bariérová ochrana vnitřních orgánů před vlivem zevního prostředí, uplatňuje se v termoregulaci, vylučuje některé látky (pot) a je důležitým smyslovým orgánem (hmat, teplota, bolest).  
Patologické změny na kůži mohou vypovídat o lokálním onemocnění kůže, ale i o celkovém onemocnění. 

V naší nemocnici provádíme kromě základního klinického vyšetření zvířete vč. kůže  i cytologické laboratorní vyšetření, vyšetření kožního seškrabu jak na výskyt parazitů, tak na přítomnost plísní. Provádíme i základní kultivaci plísní. Máme plně vybavenou  laboratoř na statimové hematologické a biochemické vyšetření krve. Výhodou naší nemocnice je vyšetření  kožních onemocnění včetně  pokročilé diagnostiky – provádíme vyšetření nejčastějších alergií kožním alergickým testem, odběry krve a zajištění jejího vyšetření na přítomnost  alergických protilátek- IgE, stanovení hladiny hormonů v krvi, provádíme odběr kožních biopsií a zajišťujeme jejich vyšetření.  Po stanovení správné dermatologické diagnózy navrhneme cílenou léčbu, případně různé alternativy podle finančních možností.  

 

Mezi nejčastější příznaky kožních onemocnění patří: 

Svědění (pruritus)

Každé zvíře se občas škrábe, ale pokud je svědění takové intenzity, že se mění barva či se porušuje integrita kůže je na místě uvažovat o kožním onemocnění. Svědění je většinou prvním příznakem, kterého si majitel všimne, ale většinou je již doprovázeno dalšími patologickými projevy. (zarudnutí, eroze, krusty, lupy, zvýšená sekrece kůže, její zesílení či  ztmavnutí) Nejčastější  onemocnění, které se projevují svěděním jsou parazitózy, infekce či alergická onemocnění) 

 

Hypotrichoza(snížení hustoty srsti), Alopecie (lysiny)

U některých zvířat bývá snížená hustota srsti normální či velmi častá i u zdravých jedinců – naháči, krátkosrstá a hladkosrstá plemena psů zejména v oblasti hlavy, uší a břicha – čivava, pražský krysařík, pinč, buldoček, … Patologicky se vyskytuje zejména jako jizva, příznak demodikozy či hormonálního onemocnění.  Méně časté jsou vrozené deficity (pudl, jezevčík, některá plemena chrtů) 

 

Seborea (zvýšená tvorba mazu)

 • Suchá – charakterizovaná jako zvýšené množství lupů (zlatý retriever, krátkosrstá plemena)
 • Mastná – charakterizovaná na pohmat mastnou kůží i srstí (kokršpaněl, yorkshirský terier) 

Nejčastěji příznak cheyleciozy, alergické reakce, deficitům ve výživě, hormonálních onemocnění

 

Léze na kůži

 • Strupy, rány, krvácení ale i šupiny, puchýře či kolarete – nejčastější příznak autoimunitních onemocnění
 • útvary
  – tumory nezhoubné (nejčastěji histiocytom-mladá zvířata, papilom)
  – tumory zhoubné (nejčastěji mastocytom-retrívři, mopsi, lymfom-kříženci)
 • Zesílení kůže (většinou spojené se ztmavnutím kůže) – nejčastěji jako projev chronicky probíhajícího onemocnění – např. alergie nebo hormonálního onemocnění

 

Onemocnění kožních derivátů:
Nejčastějším onemocněním jsou otitidy – záněty zvukovodu.
A ještě častěji pouze Otitis externa – zánět vnějšího zvukovodu.  Prvotním příznakem bývá klepání hlavou, svěděním či bolestivostí jednoho nebo obou uší. Může být přítomen otok a zarudnutí boltce či zvukovodu, zvýšenou  tvorbou ušního mazu. Toto onemocnění je typičtější pro klapouchá plemena psů (kokršpaněl, pudl), vyjíimkou je plemeno německý ovčák. Příčin onemocnění může být mnoho – od pouhého zapaření ucha či nálezu cizího tělesa ve zvukovodu až po různá alergická a autoimunitní onemocnění či tumory ve zvukovodu. Vždy je potřeba o tomto onemocnění uvažovat komplexně a vždy před medikací je důležité provést důkladné otoskopické vyšetření zvukovodu, posoudit stav bubínku, popř.odebrat vzorky na cytologické a bakteriologické vyšetření. 

Onemocnění drápů
nejčastěji se projevuje lézemi kolem drápu – krvácení, mokvání, seborea až vyzouvání celých drápů. Nejčastější příčinou může být demodikóza, mykotické onemocnění či autoimunitní onemocnění. Pokud jsou zasažena drápová lůžka, vždy se jedná o chorobu závažnou a zdlouhavou, která vyžaduje komplexní vyšetření – od cytologie a kožního seškrabu až po vyšetření krve či biopsie.

 

Onemocnění polštářků a nosní houby
Většinou se jedná o zesílení rohové vrstvy  a vznik prasklin v této vrstvě. Nejčastější  postižení bývá při hormonálních či autoimunitních onemocnění, ale může být příznakem i virového onemocnění nebo nádoru vnitřních orgánů. I zde je potřeba kompletního přístupu.  

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.