Rozšíření zobrazovacích technik o Počítačovou Tomografii (CT)

 

Vážení klienti, vážení kolegové,EAC_Photo+A

S hrdostí Vám můžeme oznámit, že jsme koncem roku 2014 završili proces rozšíření a doladění moderních zobrazovacích technik v rámci naší nemocnice AA-Vet. 

Poté, co jsme o rok dříve uvedli do provozu špičkový digitální rentgen DIRA a v létě 2014 pořídili nový ve veterinární medicíně naprosto unikátní USG přístroj Philips s plnou a nejmodernější kardiologickou výbavou, jsme nově zprovoznili pracoviště počítačové tomografie (zkráceně CT). 

Digitální RTG výrazně zkvalitňuje zobrazení prováděného RTG vyšetření (např. odstraňuje řadu běžných artefaktů) a zároveň díky přímému propojení do kardiologické ambulance, na hospitalizaci a do vyhodnocovací místnosti zrychluje toto vyšetření a umožňuje lepší komunikaci mezi ošetřujícím personálem, ale i ošetřujícím lékařem a klientem.

Sonografický přístroj posunul možnosti USG vyšetření zase o několik tříd výše a za náš přístroj by se nemuselo stydět ani špičkové pracoviště předních humánních nemocnic. Nové nastavení pro dopplerovské vyšetření srdce i vyšetření měkkých tkání umožňuje našim sonografistům zpřesňovat diagnostiku interních a kardiologických onemocnění a naplňovat tak naše motto : “Jednáme se zvířaty jako s lidmi“.

CT pracoviště je vybaveno moderním výkonným přístrojem Siemens Somatom Emotion 16, který nemá v oblasti veterinární medicíny v ČR téměř konkurenci. Jedná se o multidetektorový skener umožňující všechny v současnosti používané techniky vyšetření. Výkonná a rychle rotující rentgenka spolu s víceřadým snímačem dovoluje zásadní zkrácení doby snímání pacienta a současný zápis velkého množství dat pro následující vysoce kvalitní rekonstrukci obrazu. 

komprese mich - plotynka - rekonstrukce IIOproti klasickému RTG vyšetření, které zobrazuje dvourozměrný obraz, nabízí CT vyšetření rekonstrukci obrazu trojrozměrného. Tato vlastnost CT nám umožní zásadní pokrok v diagnostice v neurologii, pneumologii, ortopedii, otorhinolaryngologii, přinese další informace u onemocnění v břišní dutině a v onkologické diagnostice. Kupříkladu diagnostika poranění či onemocnění lebky, čelistí a kloubů je běžným RTG snímkováním velmi komplikovaná a bohužel leckdy i nedostatečná právě díky složité trojrozměrnosti kostí. 

Stejně velký diagnostický pokrok přináší při vyšetření plic – a to jak v oblasti nádorů, tak u intersticiálních plicních procesů – nemocí pravděpodobně mnohem častějších, než se dosud soudilo.

Zcela unikátní je potom oblast zobrazení cév – angiografie. Při ní můžeme hodnotit poruchy krevního zásobení, zejména potom v podobě uzávěry cév například tromboembolií, případně jejich zúžení stenosou.

Vzhledem k tomu, že naše pracoviště funguje z velké části jako referenční, nabízíme toto vyšetření jako samostatné či v rámci kompletní diagnostiky i pro pacienty ostatních kolegů, kteří vedou další diagnostiku a terapii. 

Jako každá diagnostická metoda má pochopitelně i CT vyšetření své limity. Jedním z nich je nezbytnost uvést pacienta do celkové byť krátkodobé anesteze. Důvodem je vyloučení pohybových artefaktů. Oproti klasickému RTG, je ale čas anesteze výrazně kratší. Pro monitoring pacienta nicméně platí stejná pravidla jako při např. operačním výkonu apod. Bezpečnost Vašeho zvířete je naší prioritou. 

V některých případech je třeba podat nitrožilně kontrastní látku, ale i v tomto případě je četnost vedlejších reakcí minimální a obrovská přínosnost tohoto vyšetření je mnohonásobně převýší. Nador mozku   barevna rekonstrukce rez

Od CT vyšetření, stejně jako od jiných diagnostických metod také nelze vždy čekat finální a jednoznačnou diagnózu. Na to je život a struktura živých organismů příliš komplikovaná záležitost. Zásadní je správná interpretace výsledků vyšetření. I z tohoto důvodu není vždy výsledek vyšetření znám okamžitě, ale až v odstupu několika dnů. Rovněž tak je pochopitelně možné nechat vyhodnotit proběhlé vyšetření diplomovaným lékařem-radiologem.

Pořízením výpočetního tomografu jsme tak na našem pracovišti završili cestu k plné digitalizaci zobrazovacích technik. Pro urychlení práce – vzhledem k velkému množství vyšetřených pacientů – zbývá již jen zprovoznění PACS systému archivace a zobrazování dat, což plánujeme pro tento rok.

 

I o této novince Vás budeme informovat. 

 

Váš AA-Vet  

 

 

Aktuálně

Parkování na Zahradním Městě

Vážení klienti, od 1.7.2021 městská část Prahy 10 parkování na Zahradním Městě zpoplatní zavedením modrých zón.

MVDr. Dominika Barešová odchází na mateřskou dovolenou

MVDr. Dominika Barešová (roz. Nováková) odchází na mateřskou dovolenou. Přejeme jí hodně zdraví, štěstí a pohody a už se také všichni těšíme až se zase vrátí.

Odchází MVDr. Hanuš Velebný

Po dvaceti letech odešel z Veterinární nemocnice AA-Vet neurolog a ortoped MVDr. Hanuš Velebný.

MVDr. Zuzana Malimánková

Od 29.3.2021 nastupuje MVDr. Zuzana Malimánková na mateřskou dovolenou.

Články

BARF – zdravotní komplikace způsobené nevhodným krmením u fenky Chucky.

V současnosti patří krmení syrovou (tepelně neupravenou) stravou našich psích miláčků k oblíbené a dosti […]

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost […]

Napsali o nás

24.Březen.2022

Poděkování za záchranu Terezky

Dobrý den, dnes jsme potřebovali urgentní pomoc pro naší Terezku ( rotvíka ) která si při běhu zapíchla do těla 2. větve.

25.Květen.2021

Záchrana Enzíka

Dobrý den, chtěla jsem Vám ještě jednou moc poděkovat za záchranu Enzíka. Za Váš lidský přístup a za naději, kterou jste nám dal v té nejtěžší chvíli.

26.Duben.2021

Poděkování za jorkšírkou Eby

Dobrý den, chci touto cestou poděkovat MVDr. Kateřině Metelkové a jejímu kolegovi Ondřeji Koktovi. 

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

Pokud předpokládáte, že bude nezbytné RTG vyšetření, budeme pravděpodobně potřebovat vaši pomoc při fixaci zvířete. Doprovod proto musí být starší 18 let a musí být zdravý. Ženy nesmí být těhotné.

| DALŠÍ RADY |

  • Nabídka zaměstnání:

    V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.

  • Informace pro stážisty :

    Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
  • Spolupracujeme :

    Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.